Νίκη για το Μεσολόγγι 2008 επί του Εθνικού Καλαμάτας (video)

Νίκη με σκορ 1 - 0 για τα κορίτσια του Μεσολόγγι 2008 το μεσημέρι της Κυριακής στο Eνωσιακό γήπεδο Μεσολογγίου επί του Εθνικού Καλαμάτας στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ Εθνικής κατηγορίας.

Η ομάδα του Μεσολογγίου θα είναι αυτή που θα ψάξει από την αρχή του αγώνα ένα τέρμα που θα της δώσει και άλλον αέρα στο παιχνίδι, με την ομάδα της Καλαμάτας να έχει το μυαλό της στην άμυνα και στο να παγώσει το ρυθμό του αγώνα.
Το πρώτο ημίχρονο θα κυλήσει με την ομάδα του Γιάννη Γουλή να δημιουργεί φάσεις στα αντίπαλα καρέ, χωρίς όμως το επιθυμητό αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενες θα έχουν δυο καλές στιγμές από στημένες μπάλες προς το τέλος του ημιχρόνου, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0 - 0.
Στον ίδιο ρυθμό και το δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα του Μεσολογγίου να ψάχνει το γκολ και τον Εθνικό να κλείνεται καλά στα μετόπισθεν. Ο "γόρδιος δεσμός" για την ομάδα του Γιάννη Γουλή θα λυθεί στο 69΄ όταν μετά από κόρνερ της Μαρκουτσά από δεξιά και φάση διάρκειας η Γιαννακά με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή μετά από αδράνεια της άμυνας της ομάδας της Καλαμάτας να απομακρύνει θα κάνει το 1 - 0 μέσα σε πανηγυρισμούς. Το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του κ. Σαφαρίκα, με την ομάδα του Μεσολογγίου να παίρνει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.
Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του πατέρα του πρόεδρου της ομάδας του Μεσολογγίου Ευάγγελου Καρακώστα που έφυγε από τη ζωή πριν λίγες ημέρες.

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ 2008 (Γιάννης Γουλής): Παναγιωτοπούλου, Παπαδημητρίου Φ. (46΄ Βάτσικα), Παπαδημητρίου Κ. (94΄ Φουντούλη), Μόκκα, Τζουμερκιώτη, Ευθυμίου, Αυγέρη, Γιαννακά (92΄ Παπαδογεώργου), Γρομητσάρη, Μαρκουτσά, Γατσούλια (88΄ Τσώλου).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Κώστας Λαμπρόπουλος): Δημητρακοπούλου, Καλύβα, Σπηλιοπούλου, Πουλακίδα, Σακκά, Λεμπέση, Παναγιωτακοπούλου (85΄ Τσιγάρου), Μηκονιωτάκου (37΄ λ.τ. Τσαμπούκου), Τσαμάκου, Ελευθεράκη, Βουτσά.

Δείτε το βίντεο με το γκολ της Γιαννακά.

πηγή: aitosports.gr