Χορταστική πρεμιέρα για το Μεσολόγγι 2008

Στο πρώτο της επίσημο παιχνίδι στο πρωτάθλημα της Β΄ Κατηγορίας η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου Μεσολόγγι 2008 κέρδισε με το ευρύ 8 - 0 των Αμαζόνων Θεσπρωτίας.

Η ομάδα του Γιάννη Γουλή, που είχε ρεπό την πρώτη αγωνιστική, μπήκε από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι και δεν άφησε περιθώρια στην αντίπαλό της.
Στο 3ο λεπτό το σουτ της Μαρκουτσά κόντραρε και η μπάλα έφτασε στη Βρανά - Τριανταφύλλου που με σουτ άνοιξε το σκορ. Ένα λεπτό αργότερα σε σουτ της Μαρκουτσά η Στέρου έδιωξε και η μπάλα έφτασε στη Βρανά - Τριανταφύλλου που με σουτ έκανε το 2 - 0. Στο 6΄ η Μαρκουτσά εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση της Στέρου και με σουτ έκανε το 3 - 0 και στο 19΄ και πάλι η Μαρκουτσά με ατομική ενέργεια και σουτ πέτυχε το τέταρτο τέρμα της ομάδας της. Στο 31΄ η Βρανά - Τριανταφύλλου με σουτ έκανε χατ -τρικ και ανεβασε το δείκτη του σκορ στο 5 - 0, που ήταν το αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στο 69΄ η Γιαννακά με ατομική ενέργεια και σουτ έκανε το 6 - 0 και στο 84΄ η Φουντούλη με σουτ πέτυχε το έβδομο τέρμα για την ομάδα του Μεσολογγίου. Στο 88΄ η Τσώλου με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 8 - 0.
Πριν την έναρξη του παιχνιδιού τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του αντιπροέδρου της ομάδας του Μεσολογγίου και παλαίμαχου ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα Αθηνών του Αιγάλεω κ. Γρηγόρη Αναστόπουλου, που έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 74 ετών στα τέλη Σεπτεμβρίου.

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ 2008 (Γιάννης Γουλής): Παναγιωτοπούλου, Γρομητσάρη (57΄ Κούστα), Παπαδημητρίου Κ., Μόκκα, Γεωργαρά (70΄ Τσώλου), Ευθυμίου, Αυγέρη, Γιαννακά, Βρανά – Τριανταφύλλου (55΄ Παπαδογεώργου), Μαρκουτσά, Γατσούλια (70΄ Φουντούλη).

ΑΜΑΖΟΝΕΣ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ: Στέρου, Μούση, Τσέλα, Μπέλλου (61΄ Μπολώση Α.), Νάση, Τόλη, Στέφου (40΄ λ.τ. Μπολώση Μ.), Κόκορη, Γαστεράτου (57΄ Λουκά), Γρίβα, Μπολιεράκη (46΄ Μπεράτη).

πηγή: aitosports.gr