Ήττα για τον Παναιτωλικό στο ΟΑΚΑ

Για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League ο Παναιτωλικός ηττήθηκε με 2 - 1 από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Σε ένα παιχνίδι με λίγες τελικές φάσεις ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις, ενώ η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα εμφάνισε ξανά προβλήματα στοι δημιουργικό κομμάτι, αλλά και στην άμυνα.
Η πρώτη καλή προϋπόθεση ανήκε στον Παναιτωλικό, όμως ο Αζάντι δεν έπιασε καλά την κεφαλιά στο 9ο λεπτό. Οι "πράσινοι" πήραν το προβάδισμα στο 19΄ με τέρμα που σημείωσε ο Μακέντα με κοντινό πλασέ και στο 42΄ διπλασίασαν τα τέρματά τους με αυτογκόλ του Λιάβα.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός δε μπόρεσε να αντιδράσει, ενώ ο Παναθηναϊκός σκόραρε δύο φορές με τα τέρματα να ακυρώνονται σωστά με τη βοήθεια του VAR. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Μεντόσα κέρδισε πέναλτι και ο ίδιος ευστόχησε στην εκτέλεση διαμορφώνοντας το τελικό 2 - 1.

Σέντρα του Τζανακάκη από δεξιά ο Αζάντι δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και η μπάλα έφυγε άουτ.
10΄ Κάθετη πάσα του Βιγιαφάνιες ο Αΐτορ πρόλαβε τον Κνετ και πλάσαρε στα δίχτυα, αλλά υποδείχτηκε οφσάιντ ο σκόρερ.
19΄ Γκολ. Σέντρα του Σάντσες από δεξιά η μπάλα πέρασε και έφτασε στο Μακέντα που από κοντά πλάσαρε στα δίχτυα για το 1 - 0.
42΄ Γκολ. Πάσα του Καρλίτος στο Ζαγαρίτη που έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Λιάβας στην προσπάθεια να διώξει στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2 - 0.
49΄ Ο Παναθηναϊκός σκοράρει σε φάση διαρκείας με τον Αΐτορ, όμως υποδεικνύεται νωρίτερα χέρι του Βιγιαφάνιες.
65΄ Ο Αΐτορ πασάρει στο Μαουρίτσιο που σκοράρει, αλλά ο Αΐτορ είναι σε θέση οφσάιντ.
77΄ Πάσα του Αγιούμπ στο Ζαγαρίτη που βγαίνει απέναντι στον Κνετ, πλασάρει και διώχνει ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού.
93΄ Προσπάθεια του Μεντόσα η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Σάντσες και δίνεται πέναλτι.
95΄ Γκολ. Ο Μεντόσα ευστοχεί στην εκτέλεση του πέναλτι κάνοντας το 2 - 1.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Σάντσες, Ζαγαρίτης, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίτσιο (84΄ Σερπέζης), Αϊτόρ (78΄ Μολό), Βιγιαφάνιες (84΄ Μπουζούκης), Καρλίτος (67΄ Αγιούμπ), Μακέντα (78΄ Καμπετσής).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Τζανακάκης (80΄ Μεντίνα), Ντάλσιο, Λιάβας, Κωνσταντόπουλος, Τσιγγάρας, Ντίας, Γιάκολις (60΄ Ντουάρτε), Αριγίμπι (70΄ Μεντόσα), Μάζουρεκ (60΄ Ταχάρ), Αζάντι (46΄ Βέργος).